Inwestycje w grunt – to się opłaca!

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny działek poszybowały w górę i to niezależnie od lokalizacji. Wartości cenowe przeznaczonych pod budowę gruntów przerastają możliwości finansowe wielu osób. W tej sytuacji ciekawą alternatywą jest zakup działki przeznaczonej pod uprawy tzw. rolnej. Przez kilka ostatnich lat ten rodzaj nieruchomości zyskał  na wartości prawie 50%, a  na przestrzeni dekady ten wzrost wyniósł niemal 600%. Ważne jest również to, iż jeśli  po 5 latach od zakupu nieruchomości zechcemy ją sprzedać nie musimy płacić podatku dochodowego, który wynosi aż 19%. Dodatkowo nieruchomości te są niejednokrotnie położone w dużo bardziej atrakcyjnej lokalizacji niż te przeznaczone pod budowę. Ceny działek rolnych rosną ponieważ tych dostępnych na rynku nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż jest coraz mniej.

Inwestując w grunty rolne możemy być pewni, że osoby przez nas wskazane po naszej śmierci  nie będą miały problemów w uzyskaniem praw do nieruchomości bo grunty rolne są dziedziczone. Poza tym kupując działkę pod uprawę nie tylko zaoszczędzamy pieniądze, ale też możemy zarobić np. poprzez przekształcenie nieruchomości w taką, która nadaje się pod budowę. Jeśli chcemy przekształcić działkę powinniśmy:

  1. Pamiętać, że nie każdą nieruchomość możemy przekształcić w nadającą się pod budowę.
  2. Pójść do urzędu Miasta bądź Gminy w celu uzyskania informacji czy nasza nieruchomość zawarta jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Możemy się spotkać z kilkoma możliwościami:
  • Nieruchomość znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – wtedy  zazwyczaj nic nie musimy robić, ponieważ grunt jest już budowlany. Jedyne co powinniśmy wówczas zrobić to udać się do urzędu po zarys i wypis z MPZP.
  • Przeznaczenie naszej nieruchomość w MPZP nam nie odpowiada np. według PMZP jest to działka rolna przeznaczona pod uprawę. Wówczas musimy złożyć wniosek o zmianę MPZP (do pobrania w siedzibie lub na stronie każdego urzędu gminy bądź miasta) i należy czekać na decyzję.
  • Plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje – wtedy składamy wniosek o warunkach zabudowy, w którym wpisujemy wszystkie wymiary planowanej budowy czyli wysokość, szerokość (do pobrania w siedzibie lub na stronie każdego urzędu gminy bądź miasta).

Warto sprawdzić cały miejscowy pan zagospodarowania przestrzennego i zapoznać się z planami inwestycyjnymi dotyczącymi gruntów sąsiadującymi z naszą działką.

Nie należy zapominać, że po załatwieniu wszystkich formalności związanych z przekształceniem, doprowadzeniu do działki mediów, przygotowaniu drogi dojazdowej  wartość inwestycji wzrasta nawet 3 – 4 razy.

Warto wspomnieć o tym, że inwestowanie w działki rolne na bardzo pozytywny wpływ na rozwój gminy z kilku powodów, gdy w gminie pojawią się nowi mieszkańcy wówczas:

  • Powstaną nowe punkty usługowe jak sklepy, restauracje, kina itp.
  • Powstaną również szkoły, przedszkola żłobki, place zabaw.
  • Na drogach pojawi się więcej samochodów, a co za tym idzie konieczna będzie modernizacja i budowa nowych dróg.
  • Z pewnością rozwinie opieka medyczna i powstaną nowe punkty  jak np. przychodnie.
  • Jeśli działki rolne kupują przedsiębiorcy, którzy planują wybudować firmę wtedy powstaną nowe miejsca pracy i w gminie zmniejszy się bezrobocie.

Kupując działki rolne przyczyniamy się również do rozwoju gminy w inny sposób. Gdy płacimy gminie za nieruchomość wspieramy budżet gminy i pośrednio wpływamy na jej rozwój.